تاریخ خبر: کد خبر: 4611

کتابی برای شناخت حوثی‌های یمن

کتاب «اویس خمینی؛ جنبش الحوثی یمن و دیدگاههای شهید حسین الحوثی» به کوشش حجت‌‏الاسلام حمیدرضا غریب رضا از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و دفتر نشر معارف منتشر شده است.

به گزارش قاصدنیوز، کتاب «اویس خمینی؛ جنبش الحوثی یمن و دیدگاههای شهید حسین الحوثی» به کوشش حجت‌‏الاسلام حمیدرضا غریب رضا از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و دفتر نشر معارف منتشر شده است.

حجت‏الاسلام غریب رضا، مدیر موسسه گفتگوی دینی و از فعالان عرصه جهان اسلام در مقدمه این کتاب می نویسد: «مبالغه نیست اگر جنبش پُرتکاپو و دامنه‏‌دار شیعیان یمن را «حزب‏‌الله دوم» منطقه بنامیم و سلسله‌جُنبان این حرکت، یعنی شهید سید حسین بدرالدین الحوثی را «اویس خمینی» بدانیم.

 

حوثی اویس خمینی

اویس قرنی مردی از سرزمین «ایمان و حکمت»، یعنی یمن بود که سید تابعان شد و یار باوفای امیرمومنان(ع). اویس به عشق دیدار پیامبر(ص) به مدینه رفت، اما موفق به دیدار یار نشد و به وطن بازگشت. وقتی پیامبر(ص) قضیه را شنید، او را «نفَسُ‏‌الرحمان» خواند. هر از گاهی هم با اشاره به مسیر یمن می‏‌فرمود: «از سوی یمن بوی خدا به مشامم می‏‌رسد.» همچنان که درباره ایشان فرمود: «در یمن شخصی است به نام اویس قرنی که در روز قیامت محشور می‌‏شود و جمعیت بسیاری را به تعداد افراد و قبیله پُرجمعیتِ ربیعه و مُضرّ شفاعت می‏‌کند.»

امروز نیز به برکت مجاهدت‌‏های «اویس خمینی» بوی خوش اندیشه‏‌های اسلام ناب از یمن به مشام می‏رسد. حسین الحوثی بعد از رحلت امام خمینی(ره) مدت کوتاهی را در ایران به سر برد. او چنان شیفته و متأثر از اندیشه و آثار امام بود که در تمامی سخنرانی‏‌هایش، نام و یاد ایشان را احیا کرد.

این کتاب نتیجه تلاشی متواضعانه است برای نشان دادن گوشه‌‏ای از ریشه‏‌های پیدایش جنبش شیعیان یمن و تبیین برخی دیدگاه‏ها و مواضع این شهید بزرگوار.

این کتاب  در دو بخش «آشنایی با جنبش الحوثی و تحولات یمن» و «دیدگاههای شهید حسین الحوثی» تنظیم و تدوین شده است.

جنبش شیعیان یمن و جنگ ششم صعده (گفتاری از حجت الاسلام غریب رضا)، تاریخ و اندیشه گروه الحوثی (گفتگو با حجت الاسلام غریب رضا)، جنبش شیعیان یمن و جنگ ششم صعده (گفتگو با دکتر عصام العماد، محقق یمنی)، همراه با رهبر تأسیس کننده جنبش الحوثی (نوشتاری از قاسم ابوعواضه) و آشناسس با مواضع جنبش شیعیان یمن (نوشتاری از محمد بدرالدین الحوثی) بخش اول کتاب را تشکیل می دهند و در بخش دوم، چهار سخنرانی شهید حسین الحوثی که تبیین کننده دیدگاههای این متفکر انقلابی و دلباخته یمنی امام خمینی(ره) می آید. عبرت های عاشورا، ولایت اسلام یا ولایت یهود و آمریکا؟!، هیچ کس در برابر خدا عذری ندارد و ولایت اسلام و اهل بیت(ع)، نه ولایت یهود عناوین گفتارهای این شهید است.

کتاب «اویس خمینی» در 136 صفحه، تیراژ 1000 نسخه، قیمت 3700 تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد. این کتاب از طریق سایت پاتوق کتاب: ketabroom.ir یا فروشگاههای پاتوق کتاب تهران (تلفن 88911212)، دفتر مرکزی نشر معارف قم (02537740004) پاتوق کتاب قم، پاتوق کتاب شیراز، پاتوق کتاب مشهد، پاتوق کتاب کرمانشاه، پاتوق کتاب کرمان، پاتوق کتاب تبریز و پاتوق کتاب رشت و دیگر مراکز توزیع محصولات فرهنگی توزیع می‏‌شود.

منبع:تسنیم

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون