تاریخ خبر: کد خبر: 997

شهدای خراسانی دفاع مقدس در ماه مبارک رمضان+ اسامی

معاون پژوهش بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت: در طول هشت سال دفاع مقدس تعداد ۵۰ فرمانده خراسانی در ماه مبارک رمضان به شهادت رسیده‌‌اند.

به گزارش قاصدنیوز، حسن کریم‌دادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس، اظهار کرد: در عملیات رمضان که مقارن با 30 تیر ماه سال 1361 انجام شد تعداد 1500 نفر از سربازان غیور خراسانی به شهادت رسیدند و این تاریخ مقارن با ماه مبارک رمضان آن سال است.

 معاون پژوهش بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی تصریح کرد: جوان‌ترین شهید این عملیات کودکی سه ساله و متولد 23 خرداد 63 است که بر اثر بمباران هوایی در منطقه دزفول به شهادت رسیده است و کهنسال‌ترین شهید این عملیات حسین قربانعلی متولد 1290 بوده است.

وی افزود: در این عملیات تعداد 50 فرمانده دسته تا معاون گردان از خاک پر افتخار خراسان به شهادت رسیده‌اند که از انجمله به حسین علی شریفی معاون تیپ می‌توان اشاره کرد.

کریم‌دادی خاطرنشان کرد: از جمله فرماندهان گردان‌هایی که در این عملیات به شهادت رسیده‌‌اند می‌توان به رمضانعلی ارجعی، احمد رضا قدابی بهاباد، محمد خدابخش، علی شفیعی، سید علی توکلی، محمد اسماعیل‌زاده بهاباد، احمد علی رضایی، محمد رضا ایمان دوست، سید علی متولی، عباس یوسفی و علی صادقی نام برد.

معاون پژوهش بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی عنوان کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس عملیات‌های رمضان، کربلای 2، کربلای 5 و ولفجر 9 از جمله عملیات‌هایی بودند که در ماه مبارک رمضان رخ داده‌اند.

وی گفت: از میان 40 شهید خراسانی عملیات رمضان که از مهم‌ترین عملیات‌های هشت سال دفاع مقدس است می‌توان احمد علی رضایی، حسین رجبی، مرتضی خادم الخمسه، محمد اسماعیل زاده بهابادی و احمد کفاش طرقی را نام برد که همگی از فرماندهان گردان‌های این عملیات بوده‌اند.

هدف عملیات رمضان دور کردن آتش دشمن از شهرهای جنوبی کشور و انهدام نیروهای رژیم عراق بوده است که در منطقه عملیاتی شرق بصره و در منطقه عملیاتی بهع وسعت 1600 کیلومتر مربع انجام شده است.

در این عملیات پاسگاه زید عراق و محورهای شمالی و شمال غربی این پاسگاه آزاد شد و تعداد 1097 دستگاه انواع تانک و نفربر، 5 فروند هواپیما و چند صد دستگاه انواع خودروهای نظامی و مهندس دشمن منهدم شد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون