تاریخ خبر: کد خبر: 797

قرآن کتابت شده توسط 200 کودک و معلم مشهدی به آستان رضوی اهدا شد

یک جلد قرآن دستنویس، که در طرح کتابت یک روزه قرآن کریم، در یکی از مدارس پایه ابتدایی شهر مشهد به دست 200 کودک و معلمین آنها کتابت شد، به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شد.

به گزارش قاصدنیوز به نقل از مهر، معاون اداره مخطوطات سازمان موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی اظهار کرد: در این طرح، 200 دانش‌آموز دبستان پسرانه مفتاح، به همراه آموزگاران خود با خطوطی ابتدایی، هریک بخشی از آیات قرآن کریم را کتابت کرده‌اند که به همت آموزش و پرورش ناحیه 6 مشهد، صحافی و به دست نمایندگان این کاتبان به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شده است.

 

همچنین، محمد دائمی مدیر و مجری این طرح، نیز با اشاره به حدیثی از حضرت علی(ع)، که قلب کودک و نوجوان مانند زمین کاشته نشده‌است که آمادگی پذیرش هر بذری را دارد، یکی از اهداف این کار را مشارکت در یک عمل معنوی و تاثیرات روحی آن بر دانش‌آموزان ذکر کرد و ادامه داد: «ایجاد موج قرآنی»، طبق فرموده مقام معظم رهبری که: قرآن را با جان مردم بیامیزید، از دیگر اهداف اجرای این طرح بود. وی رسیدن به تربیت عملی و همچنین حرکت به سوی نهادینه کردن فرهنگ قرآن در بین دانش‌آموزان و معلمان در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی را از دیگر اهداف اجرای این طرح برشمرد.

محمد نوری‌نیا؛ معاون اداره مخطوطات سازمان یادشده نیز، در ادامه، با بیان اینکه این قرآن در  13رجب؛ همزمان با سالروز میلاد امام علی علیه‌السلام، به شیوه رسم‌الخط عثمان‌طه به نگارش درآمده است، گفت: پیش از این نیز چندین نمونه‌ از قرآن‌هایی که به صورت گروهی به کتابت درآمده است، به این مرکز اهدا شده بود که این قرآن از آن جهت که کاتبان آن را کودکان تشکیل می‌دهند، در نوع خود جالب توجه است.

 

وی با اشاره به پیشرفت صنعت چاپ در عصر کنونی، اقدام به کتابت قرآن در این عصر را ناشی از عشق به قرآن دانست و تشریح کرد: دوست‌داران اهل‌بیت(ع)، با پیروی از کلام نورانی رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله که: «انی تارک فیکم الثقلین کتاب‌الله و عترتی»، پیرامون این دو محور و میراث ماندگار پیامبر اکرم  صلی‌الله‌علیه‌وآله، هنرنمایی می‌کنند.

 

نوری‌نیا در پایان، آستان قدس رضوی را دارای بزرگترین گنجینه قرآنی جهان برشمرد و اظهار داشت: قرآن‌های منسوب به ائمه اطهار(ع)، همچون قرآن‌های منسوب به دست خط مبارک امام علی(ع)، امام حسن(ع)، امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و امام رضا(ع)، در صدر این گنجینه قرار دارد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون