تاریخ خبر: کد خبر: 4155

انتقاد عضو شورای شهر مشهد از آستان قدس رضوی/

معلوم نیست چطور درختان تعدادی از باغات بزرگ شهر را شبانه قطع کردند

شهرداری اگر بخواهد آیلندی را جابه‌جا کند، باید از کمیسیون ماده 7 اجازه بگیرد و درختان را با روش روت‌بال جابه‌جا کند. اما معلوم نیست چطور درخت‌های تعدادی از باغات بزرگ شهر را شبانه قطع کردند.

معلوم نیست چطور درختان تعدادی از باغات بزرگ شهر را شبانه قطع کردند

به گزارش قاصدنیوز، عضو شورای اسلامی شهر مشهد با انتقاد از عملکرد برخی نهادها و ارگان‌ها در تغییر کاربری باغات شهر گفت: تغییر کاربری باغ و حتی جابه‌جایی یک درخت منوط به دریافت مجوز از نهادهای مربوطه است.


خلیل موحدی محصل با بیان این مطلب در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» با موضوع «تغییر کاربری باغات شهر مشهد» که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: شهرداری اگر بخواهد آیلندی را جابه‌جا کند، باید از کمیسیون ماده 7 اجازه بگیرد و درختان را با روش روت‌بال جابه‌جا کند. اما معلوم نیست چطور درخت‌های تعدادی از باغات بزرگ شهر را شبانه قطع کردند.


وی با اشاره به مصوبه کلیات طرح جامع مشهد در تیرماه امسال، افزود: معلوم نیست چرا در بولوار جانباز برج‌های تجاری را مانند قارچ می‌سازنند. 165 هزار متر تجاری پروژه بزرگ چهارراه خیام و 400 هزار متر زیربنا را درحالی در دست ساخت دارند که معابر آن محدوده از ساعت 8 صبح به بعد جوابگوی حجم ترافیک نیست.


عضو شورای اسلامی شهر مشهد خاطر نشان کرد: تمامی باغات موجود در طرح‌های تفضیلی و جامع مشهد مورد تایید قرار گرفته و بر اساس مصوبه کارگروه استان در تاریخ بیست و نهم آذرماه سال 89 مشخص شده این باغات که دارای کاربری فضای سبز هستند، باید تجمیع گردند.


موحدی افزود: بر این اساس، هرگونه تغییر کاربری به عنوان مغایرت اساسی تلقی شده و این مغایرت در شورای عالی شهرسازی بررسی می‌شود.


وی نقش باغات و فضای سبز را در محیط زیست شهری با اهمیت خواند و گفت: مشهد، شهری با 3 میلیون نفر جمعیت و به طور متوسط 350 هزار نفر زائر در روز، نیازمند وجود فضای سبز است. سرانه استاندارد فضای سبز 25 متر است و این سرانه به 12 متر در مقیاس شهری و نه منطقه‌ای است.


عضو شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به وجود 15 هزار بیمار سرطانی در کشور اظهار داشت: عمده مبتلایان به سرطان، سرپرست خانوار هستند و مرگ آنان به معنای یتیم شدن یک خانواده است. همچنین هزینه‌های نگهداری و درمان هر بیمار سرطانی یک میلیون تومان در ماه است.


موحدی آلودگی هوا را یکی از دلایل عمده ابتلا به سرطان عنوان کرد و گفت: چیزی که می‌تواند آلودگی را از بین ببرد، فضای سبز است و عمده فضاهای سبز مشهد به آستان قدس رضوی تعلق دارد.


وی با اشاره به سخنان تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: ایشان با هوشمندی توصیه کردند فضای سبز حفظ شده و گسترش یابد و در مدار قانون حرکت کنند.


وی تاکید کرد: جایی که حساب پول به میان آید، معادلاتی فشار می‌آورد و گرنه مصوبه سوم خردادماه سال 59 شواری عالی انقلاب که تاکنون نقض نشده بود، می‌گوید هر کس درختان را عامدا یا عالما قطع یا موجبات از بین رفتن آن را فراهم کند، به جزای نقدی و در صورتی که بیش از 30 اصل درخت باشد، به حبس تعزیری محکوم می‌گردد. در این مصوبه آمده است زمین این باغ ضبط می‌شود و به نفع شهرداری مصادره می‌گردد.


عضو شورای اسلامی شهر مشهد ضمن گلایه از برخی مصوبات کمیسیون ماده پنج درخواست کرد امضاهای نظام مهندسی پروژه بزرگ تقاطع چهارراه خیام اطلاع‌رسانی شود.
 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون