تاریخ خبر: کد خبر: 3289

عدم تحقق مهمترین مصوبه هیأت دولت در خراسان رضوی

با وجود وعده معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور مبنی بر اختصاص اعتبار ساماندهی حاشیه شهر مشهد در بودجه ۹۴، دولت عملا هیچ بودجه‌ای برای این موضوع در اعتبارات سال آینده در نظر نگرفته است

عدم تحقق مهمترین مصوبه هیأت دولت در خراسان رضوی

به گزارش قاصدنیوز، اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که سفر محمدباقر نوبخت به مشهد با هدف بازدید از پروژه‌های شهری این شهر انجام شد، نوبخت در آن سفر تاکیدات سفت و سختی مبنی بر پیگیری مسائلی همچون حمل و نقل عمومی، بافت فرسوده و حاشیه شهر مشهد داشت، تاکیداتی که با بازدید او از این مناطق و عکس یادگاری معاون برنامه‌ریزی رئیس جمهور در جراید و خبرگزاری‌ها به یادگار ماند تا در سفر استانی رئیس جمهور که قرار بود چند ماه انجام شود با جزئیات به بررسی گذاشته شود. در این مدت اما مسئولان استان با تاکیدات استاندار و اعضای شورای شهر پیگیر ارائه گزارشی جامع به رئیس جمهور با هدف آشنایی ایشان با مشکلات شهر مشهد بودند، که نهایتا این گزارش که بخش مهمی از آن مربوط به معضل حاشیه‌نشینی مشهد بود به رئیس جمهور ارائه شد.

16 شهریورماه بود که مردم مشهد از زبان حسن روحانی در بارگاه رضوی شنیدند که گفت: "بافت فرسوده اطراف حرم و حاشیه شهر مشهد از معضلات بزرگ این شهر است. دستور‌ کار اصلی دولت در مشهد بافت فرسوده و حاشیه‌شهر است؛ زیرا این دو معضل سال‌هاست که پابرجاست و امیدوارم اوضاع به طریقی نباشد که شرمنده مردم مشهد باشیم".

 

همچنین رئیس‌جمهور در جلسه استانی هیئت دولت با بیان اینکه دولت وظیفه و مسئولیت دوچندانی برای شهر امام‌رضا(ع) و پایتخت معنوی کشور احساس می‌کند، گفت:"در سه سال آینده، بخش بزرگی از حاشیه‌نشینی شهر مشهد سروسامان می‌یابد".


این سخنان روحانی محور اصلی سفر هیئت دولت به مشهد قرار گرفت و در تمام جلسات موضوع حاشیه نشینی و تدبیر دولت برای حل آن مطرح شد، در نهایت سخنگوی دولت اعلام کرد شهرداری و شورای شهر مشهد باید بسته پیشنهادی خود را برای ساماندهی حاشیه شهر مشهد قبل از ارسال بودجه 94 به مجلس ارائه کند تا اعتبار لازم برای آن در بودجه 94 دیده شود. این موضوع بدون تردید گل سرسبد مصوبات و تلاش دولت در این استان بود که مردم را به تدبیر دولت تدبیر امدوار می‌کرد.

 

پس از آن مدیران استانی و شهری تلاش خود را به‌کار گرفتند تا قبل از موعد معهود، بسته پیشنهادی ساماندهی حاشیه شهر که به صورت جامع با همکاری همه نهادهای متولی تهیه شده بود را به دولت ارسال کنند. این بسته در زمان مقرر توسط شهرداری و شورای شهر تهیه و برای بررسی و ارسال به دولت، به استانداری خراسان رضوی تحویل داده شد و استانداری خراسان رضوی در اواخر آبان‌ماه پس از ویرایش و تغییراتی اعلام کرد که بسته مذکور را برای دریافت اعتبار در بودجه 94 به دولت ارسال کرده است.

 

پس از آن مدیران استانی و شهری به ‌ویژه حاشیه‌نشینان، چشم‌انتظار ماندند تا کلید روحانی در قفل مشکلات یک میلیون نفر مردم حاشیه‌نشین مشهد بچرخد تا مگر مرهمی شود بر آن، اما همزمان با ارائه بودجه 94 به مجلس مشخص شد کلید تدبیر در قفل مشکلات مردم این مناطق نچرخیده و عملا هیچ اعتباری برای این مناطق در سال آینده درنظر گرفته نشده و یک میلیون انسانی که چشم‌انتظار داشتن حداقل امکانات در این مناطق هستند باید یک سال دیگر منتظر باشند، شاید که تدبیری باشد.

با ارائه لایحه بودجه 94 به مجلس توسط رئیس جمهور و تشریح این بودجه توسط معاون راهبردی رئیس جمهور، مشخص شد که بازهم حل مشکل حاشیه شهر همانند دولت‌های گذشته در حد وعده و قول و قرار باقی ماند. عدم توجه دولت در بودجه 94 به ساماندهی حاشیه شهر مشهد موجب می‌شود تلاش‌های صورت گرفته گذشته نیز ناکام بماند. بی‌مهری دولت به این معضل قطعا پیامدهای ناهنجاری در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برای پایتخت معنوی ایران و حتی کشور دارد که جبران آن امکان‌پذیر نیست.

 

منبع: نسیم / سیدابوالفضل موسوی یکتا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون