تاریخ خبر: کد خبر: 259

شهردار مشهد: غول ساخته‌اند و اسم داماد و پسرشان را بر روی برج‌ها گذاشتند

شهردار مشهد در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه بنا ندارم وارد حاشیه‌ها شوم، اظهار کرد: اگر بنا باشد من مرتضوی برای پسر و نوه و نتیجه و نبیره‌ام پروژه‌ای در این طرح تعریف کنم، صد سال دیگر نیز به نتیجه نمی‌رسیم.

شهردار مشهد: غول ساخته‌اند و اسم داماد و پسرشان را بر روی برج‌ها گذاشتند

شهردار مشهد گفت: با تعامل سازنده و همکاری تنگاتنگ با مسوولان آستان قدس رضوی هر چه سریعتر پروژه بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی را ساماندهی می‌کنیم.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، سید صولت مرتضوی با بیان این مطلب در جریان برگزاری مراسم معارفه شهردار جدید منطقه ثامن با اشاره به ارتباط خوب و موثر شهرداری و آستان قدس رضوی بیان کرد: خوشبختانه با مخدوم بزرگمان آیت‌الله واعظ طبسی ارتباط بسیار تنگاتنگ داریم؛ ایشان از نظر جایگاه نماینده ولی فقیه در استان و تولیت عظمی آستان قدس رضوی هستند و از نظر شخصیت نیز جزو ممتازترین شخصیت‌های نظام و انسانی برجسته، متدین، بریده از دنیا، مردم‌دوست، مدیر و مدبر به شمار می‌آیند.


وی با تاکید بر تعامل سازنده و همکاری تنگاتنگ با مسوولان آستان قدس در خصوص پروژه اطراف حرم مطهر رضوی خاطرنشان ساخت: همانطور که پای موضوع تکمیل خط 2 قطار شهری ایستادیم و با به‌کارگیری نیروهای ارزشی در تلاشیم این پروژه را جمع کنیم، امید است پروژه نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی را نیز به نتیجه برسانیم.


مرتضوی در ادامه گفت: پروژه نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر رضوی به 2 بخش تقسیم شده که بخشی از آن حریم قدسی به عهده آستان قدس است و تحت نظر مدیری مدبر در کمترین زمان، به بهترین وجه نوسازی شده است.


وی در ادامه بیان کرد: نوسازی و بهسازی حرم مطهررضوی در مدت زمان کوتاه آورده بزرگی نه تنها برای مشهد، بلکه برای اسلام و مسلمین است و بر روی کره زمین هیچ مکان مقدسی به این عظمت و وسعت نیست اما پس از گذشت دو دهه از زمان تعریف این پروژه چه کاری برای حریم عمومی و اطراف حرم مطهر رضوی انجام داده‌ایم؟


شهردار مشهد با اشاره به اینکه پروژه نوسازی و بازسازی اطراف حرم مطهر رضوی در سال 71 حسب تقاضای مرحوم کازرونی وزیر وقت راه و شهرسازی از مقام معظم رهبری مطرح شد، گفت: این طرح از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد که بیت‌الغزل ابلاغیه آن، توجه به حریم مطهر رضوی با اولویت رعایت حق‌الناس بود.
مرتضوی اضافه کرد: قریب ربع قرن از زمان اجرای این پروژه می‌گذرد و باید پروژه 300 هکتاری که بعدها به 360 هکتار افزایش یافت، مدیریت می‌شد و به سامان می‌رسید اما در حال حاضر چقدر خداوند از ما راضی است؟ چقدر مردم از ما راضی هستند و تا چه میزان در برابر وجدانمان راضی هستیم؟


هزینه نجومی نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی
شهردار مشهد در خصوص منابع تامین طرح از سال 71 تا پایان سال 1400 یعنی 7 سال دیگر اظهار کرد: براساس گزارش های ارائه شده برای تامین مالی این پروژه به 12 هزار میلیارد ریال به نرخ سال جاری اعتبار نیاز است و اگر هیچ تورمی نباشد، اقتصادمان پیشرفت کند، رونق ایجاد شود و رشد 8 درصدی اقتصادی را تجربه کنیم، سالانه باید 12 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این پروژه انجام دهیم.


وی در عین حال گفت: بر اساس گزارشی که چند روز پیش دریافت کردم، درآمد عمرانی استان به صورت سالانه رقمی معادل 300 میلیارد تومان ذکر شد در حالی که رقم سرمایه‌گذاری در پروژه نوسازی اطراف حرم 12 هزار میلیارد ریال است و این بدان معنی است که 3 تا 4 برابر اعتبارات عمرانی استان نیازمند سرمایه‌گذاری در این منطقه هستیم.


می‌گویند تراز مالی پروژه مقرون به صرفه نیست!
مرتضوی ضمن گلایه از وضعیت نامناسب طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی خاطر نشان کرد: همه این موارد در حالی است که هم اکنون با تورم 25 درصدی مواجهیم و ادعا شده تراز صفر پروژه نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی و عدم تکمیل و اجرای فضاهای عمومی طرح سبب عدم استقبال سرمایه‌گذاران از پروژه‌های این طرح شده است.


وی تصریح کرد:  می‌گویند چون تراز پروژه صفر است  مقرون به صرفه نیست و باید اعتبار سنواتی بگذاریم و ترازش را منفی کنیم تا جذب سرمایه‌گذار صورت گیرد. حال این سوال مطرح می‌شود که باید چگونه و از کجا این مهم را اجرا کنیم؟


شهردار مشهد در ادامه اضافه کرد: این وضعیت پروژه است لذا باید برای تامین منابع مالی مورد نیاز و تسریع در اجرای طرح، اقدامات اولویت‌ بندی شده انجام شود و با همکاری همه هرچه سریعتر این طرح تکمیل گردد.
مرتضوی با اشاره به صدور 2 میلیون مترمربع پروانه اظهار کرد: برای اجرای طرح نوسازی و بهسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی 6000 پلاک در قالب 800 هزار مترمربع زمین در منطقه ثامن تملک شده است.


وی با بیان اینکه به طور میانگین املاک اطراف حرم مطهر رضوی متری 10 میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شود بیان کرد: با چنین وضعی چگونه  تراز صفر مقرون به صرفه نیست و از سوی سرمایه‌گذاران استقبال نمی‌شود؟ باید دید چگونه مشکل مرتفع می‌گردد.


غول ساخته‌اند و اسم داماد و پسرشان را بر روی برج‌ها گذاشتند
شهردار مشهد در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه بنا ندارم وارد حاشیه‌ها شوم، اظهار کرد: اگر بنا باشد من مرتضوی برای پسر و نوه و نتیجه و نبیره‌ام پروژه‌ای در این طرح تعریف کنم، صد سال دیگر نیز به نتیجه نمی‌رسیم.


مرتضوی ادامه داد: غول ساخته‌اند و اسم داماد و پسرشان را بر روی برج‌ها گذاشتند این که نشد مدیریت جهادی. اتفاقا مجلس طرح خوبی تصویب کرده تا لیست دارایی‌های مدیران و خانواده‌هایشان مشخص شود و با اجرا شدن این مصوبه اولین کسی که برای اعلام دارایی اش وارد قوه قضائیه می‌شود، بنده هستم.


برای خدمت آمده‌ام
شهردار مشهد در ادامه عنوان کرد: این چه بلایی است که سر مردم آوردید؟ کوخ را تبدیل به کاخ کردید. همه ناراضی هستند. چندی پیش در جلسه‌ای مردم بسیار گلایه‌مند بودند. البته چندان وارد جرئیات آن نمی‌شوم. اما اگر زمانی لازم باشد، به فضل الهی وارد خواهیم شد.


مرتضوی با اشاره به اینکه قریب به 30 سال است در نظام جمهوری اسلامی ایران مدیر بودم، گفت: هیچ دلبستگی به پست و مقام ندارم و زمانیکه سمت شهردار مشهد را به بنده پیشنهاد کردند، گفتم 50 نفر دیگر را می‌شناسم که از عهده کار برمی‌آیند و معرفی می‌کنم. حتی روز رای‌گیری در شورای شهر نیز عنوان کردم اگر هر کدام از اعضای شورا حجتی ندارد که به بنده رای دهد، مسوولیتش بر گردن خودش است.
شهردار مشهد تاکید کرد: بر اینکه برای خدمت آمده‌ام و هرکه خادم امام رضا(ع) و مردم است، ما نیز نوکرش هستیم.


وقت آن است که طرحی نو درانداخت
مرتضوی بر لزوم سامان دادن به پروژه بهسازی و نوسازی اطراف حرم مطهر رضوی تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: مگر برای اجرای این پروژه بازه زمانی 30 ساله تعریف نشده است؟ مگر ساماندهی و اسکان 50 میلیون زائر تا سال 1404 پیش‌بینی نشده است؟ با چه پولی می‌توان تحصیل حریم اطراف حرم مطهر رضوی را انجام داد. لذا ضروری است طرحی نو برای این مسئله درانداخت.


وی در خصوص جابه جایی صورت گرفته نیز اظهار کرد: شاید مطرح شود که چرا این جابه جایی صورت می‌گیرد؟ باید بگویم این جابه جایی یک حق است. در واقع برای اینکه فکر و تدبیر جدیدی ارائه شود این جابه‌جایی صورت می‌گیرد.
شهردار مشهد ادامه داد: بالاخره آب نیز اگر جایی بماند می‌گندد و این رکود باید تبدیل به رونق شود.


عدول از قانون و عبور از آن، خط قرمز شهردار جدید منطقه ثامن
مرتضوی عدم رضایت‌مندی مردم را از شهردار قبلی یکی دیگر از دلایل این تغییر عنوان کرد و اظهار داشت: در هر جلسه‌ای که رفتم، بیشترین نارضایتی مردم را از منطقه ثامن مشاهده کردم.


وی اضافه کرد: در برخی پروژه‌ها رکود است و بالاخره این پروژه‌ها باید جمع شود. البته به فضل الهی و کمک کارکنان و مدیران شهرداری این مهم به نتیجه می‌رسد.


شهردار مشهد دیگر دلیل این معارفه را ارائه گزارشاتی دانست که دستگاه‌های نظارتی ارائه کرده‌اند و گفت: علت انتخاب مهندس ضمیری به عنوان شهردار منطقه ثامن، مردم دوستی وی است؛ در منطقه‌‌ای که ایشان خدمت کرده‌اند، رضایت حداکثری از خدمات وی وجود داشت.


وی دقت نظر و با برنامه بودن ضمیری را دلیل دیگر انتخاب او برشمرد و گفت: ایشان در جلسات نگاه کارشناسانه و قانون‌مدارانه دارند و عدول از قانون و عبور از آن را خط قرمز خود می‌دانند.


شهردار مشهد در عین حال بر بی‌حاشیه بودن و توان اجرایی بالای ضمیری تاکید کرد و بیان داشت: ایشان جزو سرمایه‌های شهرداری است و انتظار می‌رود وی با همکاری کارکنان منطقه ثامن و استفاده از ظرفیت‌های موجود به وضعیت مطلوب نایل آید.


مرتضوی خاطرنشان کرد: شهردار جدید منطقه ثامن باید تمام تلاشش را صرف کند تا آنچه زیبنده امام رئوف است، ایجاد شود.


وی با اشاره به بند 7 مصوبه شورای اسلامی شهر مشهد که شهردار منطقه ثامن باید مدیرعامل شرکت مسکن‌سازان نیز باشد، گفت: با برخی بزرگان که باید هماهنگی انجام می‌شد، هماهنگ کردیم.


تشکر از زحمات شهردار قبلی
شهردار مشهد اضافه کرد: امروز و در مراسم معارفه تمایل داشتیم در محضرشان باشیم اما گویا ایشان مسافرتی به تهران داشتند.
مرتضوی در عین حال از زحمات برزویی تشکر کرد و گفت: برخود تکلیف می‌دانم از تمام تلاش‌های خستگی‌ناپذیر ایشان تشکر کنم و ان‌شاء‌الله هرجا که هستند خداوند یاورشان باشد.
وی اضافه کرد: بنای من بر این است که هفته‌ای یک روز از وقتم را در تهران یا مشهد در خدمت شهردار جدید این منطقه باشم و شورای شهر، کارکنان منطقه و مردم نیز کمک کنند تا امور سامان گیرد.


گفتنی است در پایان این مراسم، لوح تقدیر محسن برزویی شهردار قبلی منطقه ثامن و حکم انتصاب حمید ضمیری که پیش از این به عنوان شهردار منطقه 10 مشهد مشغول به فعالیت بود، قرائت گردید.ش

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون