تاریخ خبر: کد خبر: 8392

حمله‌ی گرانیتی به نهضت گرافیتی

به قلم: مهدی فاطمی صدر

حمله‌ی گرانیتی به نهضت گرافیتی

برخورد ناجا با جوان‌های حزب‌اللهی حین رسم طرح‌های گرافیتی ضدفساد بر دیوارهای شهر قزوین سنگ محک مناسبی است برای جماعتی که هر بار به بهانه‌یی نیروهای انقلاب را به تهمت تندروی شماتت می‌کنند؛ حال باید دید که این جماعت منتقد چه نماینده‌های مجلس یا نیروهای امنیتی یا فعالان رسانه در برابر بازداشت غیرقانونی این جوان‌های هنرمند، واکنشی خواهند داشت؟

 

پیش از این اما تواتر این اقدامات نابه‌جا لازم می‌کند که نهادهای امنیتی یک بار برای همیشه موضع خود با عملیات مدنی توده‌های حزب‌الله را روشن کنند که فارغ از محافل دست‌ساخته و کنش‌های به‌فرموده، آیا اساساً به عمل مجتهدانه‌ی نیروهای انقلاب در کف خیابان اعتقادی دارند؟

 

معنای این پرسش آن است که علاوه بر فرهنگ یا اقتصاد، معتقد به مردمی شدن جریان سیاست نیز هستیم یا تحمل‌مان از کنش‌های مدنی مردمی در حد هم‌آن یک‌دو راه‌پیمایی سالانه و یک‌دو انتخابات دوسالانه است؟

 

این واضح است که برخی اتفاقات خطای آن سوی دیوار سفارت‌های بریتانیا و عربستان نتیجه‌ی اقدامات خطای این سوی دیوار شهرهای مشهد و قزوین بوده است؛ هنگامی که برخورد نهادهای امنیتی و رسانه‌یی با اقدامات عقلانی جوان‌های ارزشی کمابیش هم‌آنی است که با برخوردهای احساسی آن‌ها دارند، این اختلاط انباشته خواه‌ناخواه روزی در جایی به انفجار خواهد رسید.

 

این یعنی فارغ از بی‌عملی دست‌گاه سیاست خارجی ما، بخشی از خشونتی که در حمله به سفارت منحوس عربستان شاهدش بودیم نتیجه‌ی مستقیم خشونتی بود که ناجا در حمله به حرکت‌های آرامی چون حضور قانونی جوان‌های حزب‌الله در اعتراض به سعودی‌ها در ورزش‌گاه آزادی به کار بست، و البته در فضای عمومی هیچ گاه بازخواست نه‌شد.

 

حال در داستان فساد اقتصادی و "جنگ روایت" خلاقانه‌یی که جوان‌های هنرمند حزب‌الله ذیل هدایت ره‌بر فرزانه‌ی انقلاب ضد مدیران دولتی آلوده به راه انداخته‌اند، سنگ‌اندازی نهادهای اجرایی و امنیتی باز نتیجه‎یی جز سخت شدن تدریجی این کنش‌های تا اکنون نرم نه‌خواهد داشت...

 

* قابل ذکر است اقدام جوانان قزوینی پس از تجربه موفق هنرمندان مشهدی، اهوازی و زاهدانی در درج گرافیتی ها در سطح شهرشان انجام شده است.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون